Blog Nedir? Ücretsiz Blog Hosting Siteleri Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar, yeni bloğumdaki ilk yazımda sizlere blog nedir? neden gereklidir? nasıl açılır? ve ücretsiz blog açma konularında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle blog nedir?  Blog; genellikle,belli kalıplara bağlı kalmaksızın bilgi ve düşünce paylaşımının yapıldığı, güncelden eskiye doğru sıralanmış gönderilerin ve yorum sisteminin bulunduğu bunun yanı sıra çeşitli eklentileri entegre edebileceğimiz web siteleridir.Blog kelimesinin nereden geldiğini açıklarsak; Web ve log kelimelerinin birleşmesi ile oluşan weblog kavramının değişip zamanla yaygınlaşmasından geldiğini söyleyebiliriz.Biraz geçmişine inersek; bir terim olarak Weblog ilk defa 17 Aralık 1997 yılında John Barger tarafından kullanıldı.Blog kavramı ise Peter Merholz’ın kendi sitesinde, “Weblog” ile şaka yapması ile ortaya çıktı.Kısa süre sonra  PyraLabs firması (bugünkü blogger.com) “Blog” kavramını hem isim hem de fiil olarak kullanmaya başladı.Kavram olarak Blog; “Web Günlüğü” fiil olarak ise “Günlük Yazmak,Tutmak” anlamına geliyormuş. Türkçe’de ise tam oturmayan kullanımı ile yarı Türkçe yarı İngilizce olarak “Bloglamak” şeklinde yer alıyor.

Bloğu genel olarak ele alacak olursak, yazılar güncellik sıralamasında, güncelden eskiye doğru ana sayfada yayınlanır, her yazının altında yorum kısmı bulunur, yorum sistemi blog kültürünün bel kemiğidir,bu sistem sayesinde; kullanıcılar ve yazar etkileşim içinde olur ve ilgili konu ile ilgili bilgi,düşünce paylaşımının sürekliliğine katkı sağlar.Sağda ya da solda menüler bulunur, bu menülerden son yazılara, kategori edilmiş yazılara,paylaşımlara kolayca erişmeyi sağlar.Bu kısma aynı zamanda eklentiler ekleyebilirsiniz, takvim eklentisi, saat eklentisi vs vs. Blog “neden açılır, neden gereklidir?” konusuna gelecek olursak, genellikle bloglar internet dünyasında benim de bir yerim olsun, bilgilerimi,düşüncelerimi özgürce paylaşayım düşüncesiyle açılır(kişisel bloglar) zaten modern günlükler de denildiği için açılma amaçları bu oluyor genelde, tabi ki farklı amaçlarda açılan bloglar var.Örneğin haber blogları, tematik bloglar, kaynak blogları vb. gibi bir çok blog türü bulunmakta.Benim takip ettiğim birkaç güzel blog var, bunlardan biri http://www.hasanyalcin.com/  tasarım üzerine güzel bilgiler edinebileceğiniz bir blog, bunun haricinde http://www.fikiratolyesi.com/ , http://www.webrazzi.com/ bloglarını takip etmekteyim,takip etmenizi de tavsiye ederim. 🙂

Ücretsiz Blog Hosting siteleri konusuna değinecek olursak; WordPress (http://wordpress.com/) ve Blogger (http://www.blogger.com) en yaygın olarak kullanılan blog hostingler arasında önde gelmekte. Eğer Google hesabına sahipseniz, Blogger.com ‘da ekstra bilgi doldurmadan direk Google hesabınızla giriş yapıp blog yazmaya başlayabilirsiniz. Blogger mı, WordPress mi derseniz; ben WordPress derim, Blogger’ın arayüzü oldukça karışık geliyor çünkü. Pek çok blog oluşturma sitesinde olduğu gibi Blogger’da da özgün tasarım konusunda sıkıntı var, belirli şablon ve tasarımlarla sınırlı kalıyor görsellik kısmı ama birazcık teknik bilginiz varsa kolayca halledebilirsiniz. WordPress ile Blogger’ı tasarım açısından karşılaştırırsak Blogger bu konuda daha iyi, nedeni ise; WordPress’de tasarımda detaylı düzenleme yapmanız için ücret ödemeniz lazım,Blogger da ise böyle bir durum yok, tasarım kısmında tam erişim sağlayamıyorsunuz ama en azından WordPress’den daha fazla erişim hakkınız oluyor.Blogger da ise şu eksiyi belirtebiliriz; Blogger’ın arkasında Google var, hatırlarsanız bir ara Google Hizmetlerine Türkiye’den erişim engellenmişti dolayısıyla binlerce blog sahibi bloğuna ulaşamadı ve bunun tekrarlanmayacağına dair herhangi bir garanti de söz konusu olamaz.Blogger’ın artısı diyebileceğim özelliklerinden biri de eklentiler ekleyebiliyor olmamız.Örneğin daha önceleri deneme amacı ile açtığım bloğum(http://pronewstechno.blogspot.com/) ‘u incelerseniz sağ menüde gayet güzel eklentiler var.Wordpress’de ise eklentileri içe aktarmayı henüz keşfedemedim 🙂 muhtemelen sınırlandırılmış özelliklerin içinde de yoktur.Wordpress’in arayüzü bana göre Blogger’dan daha iyi, daha kullanıcı dostu gibi duruyor, en azından aradığımı kolayca bulabiliyorum. WordPress’de çökme konusunda sıkıntı yok, güncellemeler sürekli, otomatik olarak yapılıyor. WordPress’in eksileri ise, bazı hizmetlerin,temaların ücretli olması ve detaylı düzenleme konusunda fazla erişime sahip olamamayı eksileri olarak gösterebiliriz.Eğer bilginize güveniyorsunuz ve kısıtlamalardan hoşlanmıyorsanız WordPress.com’un kardeşi wordpress.org’u deneyebilirsiniz ancak  wordpress.org ‘da blog oluşturmak diğerlerindeki kadar kolay olmayabilir. WordPress.org’da sadece hosting için ücret verirsiniz, tasarım kısmı sizin HTML,CSS ve PHP bilginiz ile sınırlıdır.Diğerlerinden farklı olarak otomatik güncelleme yok,kontrol etmeyi bırakırsanız bir süre sonra çökecektir.Bir farkı daha unutmamak lazım, diğerleri gibi otomatik hosting sağlanmaz.Kısaca toparlamak gerekirse wordpress.org ‘da yapabilecekleriniz yaratıcılığınız ve bilginiz ile sınırlı.Bunları kullanmak istemiyorum,farklı alternatifler var mı derseniz de / tumblr / blogcu.com / Scoop.it sitelerini alternatifler arasında gösterebiliriz. Şimdilik benden bu kadar, bir sonraki yazımda WordPress ve Blogger’dan blog açmayı adım adım anlatacağım.Sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın, takipte kalın 🙂 …..

Reklamlar

6 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s