Adım Adım WordPress ve Blogger -1

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda, önceki yazımda karşılaştırmasını yaptığım hostingler; WordPress ve Blogger’dan nasıl hesap alıp,bloğumuzu nasıl düzenleyeceğimizi anlatacağım.Öncelikle WordPress ile başlayalım.”wordpress.com” a girdiğimizde eğer daha önceden bir hesabımız yoksa turuncu ile belirtilmiş Get Started’a tıklıyoruz.

1

Get Started’a tıkladıktan sonra gelen sayfada bazı bilgiler istiyor bizden, email,şifre,wordpress’li alan adı vs vs.

Bu sayfada farklı seçenekler var eğer wordpress eklenmiş alan adı istemiyorsanız 18 ya da 25$ ödeyerek farklı alan adlarına sahip olabilirsiniz.

Bunun haricinde alt taraftaki seçeneklerde ise 99$ ödeyerek kısıtlamaları kaldırabilir,ekstra depolama alanı elde edebilir ve serbest domain için yetki satın alabilirsiniz. Yani ben tasarımımı kendim yapacağım,3GB alan bana yetmez, kendi domain adresimi kendim alırım, kısıtlamalara gelemem derseniz bu seçenek gayet ideal ancak indirimli fiyat olsa da hala oldukça pahalı 🙂

Ücretsiz, kısıtlı versiyon için sol alttaki “Create Blog” butonuna tıklıyoruz.

2

Veeee bloğumuzu oluşturduk 🙂 şimdi gelen sayfada “Now Check Your E-mail to Complete Registration” başlıklı sayfa ile karşılaşacağız, bu aşamada E-mail kontrolü yapıp aktivasyonu gerçekleştirmemiz lazım.Spam klasörünü kontrol etmenizde fayda var genellikle oraya düşüyor aktivasyon emailleri.

Aktivasyon işlemini de tamamladıktan sonra ilk ayarımızı yapabiliriz.Maildeki aktivasyon linkini tıkladığımızda yönlendirilen aşağıdaki sayfa olacak.Buradan Bloğumun başlığını ve sloganını ayarlayacağız bir de dil seçeneği var.3

Next Step dediğimizde, işte tam da burada başlıyor can sıkan şeyler 😀 tema seçimi sayfası gelecek, next step butonuna tıkladığımızda.Temaların pek çoğu ücretli hem de baya baya ücretli 😀 Güzel ücretsiz temalar da yok değil ama.Örneğin “Sundance”;  güzel bir seçenek olabilir. Seçtiğiniz temayı daha sonra değiştirebileceksiniz yani fazla uğraşmayın bu kısımla zaten temaların hepsi gösterilmiyor bu aşamada.

Next Step dediğimizde ise sosyal medya paylaşım kısmı gelecek.Buradan yeni bloğunuzu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz,sosyal medyadaki çevrenize duyuru yapabilirsiniz.

Bu kısmı da geçtikten sonra 5. ve son adım geliyor yani ilk post oluşturma kısmı. Burası size kalmış, direk finish diyerek ilk ayar kısmını bitirebilirsiniz.

4

Finish dediğimizde WordPress’teki Dashboard’umuz açılıyor.Buradan diğer blogları takip edebilirsiniz,onların postlarını takip edip,inceleyebilirsiniz.Sağ taraftaki menüden ise size ait olan yorumlar,takip ettiğiniz bloglar,beğendiniz gönderilere vs diğer verilere ulaşabilirsiniz.

5

Üst menüden my blog’a tıklayarak oluşturduğunuz bloğa gidebilirsiniz.(Yönlendirilen sayfada bloğunuzun adını göreceksiniz ona tıkladığınızda sizi bloğunuza yönlendirecek)

Henüz herhangi bir paylaşımımız olmadığı için gayet biçimsiz bir sayfa ile karşılaşacağız.Sol üstteki blog adımızın üzerinde durarak açılan drop down menüden Dashboard’ı seçiyoruz ve ana ayar ekranımızı açıyoruz.

5

Dashboard’da kısa bir tutorial videosu bulabilirsiniz ancak ben kurcalayarak öğrenmenizi tavsiye ederim.Solda en altta Settings var oradan dil ayarlarını Türkçe yaparsınız aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz. WordPress hakkında anlatacaklarım bu kadar, wordpress’cilere iyi bloglamalar 🙂

6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s