GitHub Hesabı Açma ve Kod Paylaşma

          Merhaba arkadaşlar, bu yazımda GitHub hesabını nasıl açacağımızı, nasıl kod ekleyebileceğimizi anlatacağım. GitHub’ı kısaca tanımlayacak olursak GitHub; coder’ların facebook’udur 🙂 Kodlarınızı public olarak yayınlayabildiğiniz,diğer kullanıcıların kodlarınızı inceleyip kendi kod depolarına kopyalayıp üzerinde değişiklik yaparak kullanabildikleri ortamdır GitHub. Temelde bilmemiz gereken 3 kavram var GitHub’da.Bunlar “Repository”, “Branch” ve “Fork”.

Repository: GitHub üzerinde projemizi barındırdığımız ana klasör olarak düşünebilirsiniz.

Branch: Repository’nin alt klasörleri diyebiliriz.

Fork: Fork etmek ise diğer kullanıcıların repository’lerinden kendi repository’imize kopyalamak aynı zamanda kendi bilgisayarımıza klonlamaya hazır etmek diyebiliriz.

        Örneğin benim github üzerinden public olarak paylaştığım projemi,repository’imi siz fork ederek kendi repository’inize  ekleyebilirsiniz. “Git” aracıyla da projemi kendi local’inize klonlayıp çalıştırabilirsiniz. Git’in nasıl kullanıldığı ve nasıl kurulduğunu merak ediyorsanız (http://rogerdudler.github.io/git-guide/index.tr.html) adresinden faydalanabilirsiniz 🙂 Git kullanmak için belirli başlı komutlar var. Örneğin git status local’inizde değişiklik yapılan dosyaları görüntülemenizi sağlar. Nerede ne ekleyip çıkarmışım diye kontrol etmek isterseniz de git diff dosya_adi komutunu kullanabilirsiniz. Düzenlediğiniz dosyaları göndermeye hazırlamak için ise  git add dosyalar komutunu kullanmanız gerekiyor.Gönderme işlemini başlatmak için ise git commit  ardından da git push origin branch adı komutunu kullanarak repository’inize gönderebilirsiniz.Benim repository’imden local’inize klonladığınız projelerde yaptığınız değişiklikler benim repository’imi etkilemez, sadece kendi repository’inizdeki kodları değiştirmiş olursunuz.Benim yazdığım kodlarda açık,hata bulup bana ulaşmak isterseniz de kendi branch’ınızda iken pull request deyip bana istek gönderebilirsiniz.Ben bu isteği açar ve diff’ine bakarım (değiştirilen eklenen çıkarılan satırlar, kırmızı ve yeşil renk ile gösterilir) istersem de merge ederek kendi projemi düzenlemiş olurum.Merge ettiğimde ise tüm kodlar baştan değişmez, farklı olan yerler değiştirilerek düzenleme yapılır.

Bunlar GitHub’ın detay kısmıydı birazcık 🙂 Şimdi gelelim GitHub üzerinden ödev gönderecek arkadaşların yapacaklarına…..

Henüz kayıt olmayan arkadaşlar vardır diye en baştan başlayalım 🙂

GitHub’ın ana sayfasına girdiğimizde şöyle bir ekran karşılayacak bizi ;

01

       Ana Sayfada 3 bilgiyi doldurarak hesap açmak mümkün, kullanıcı adı kısmına adınız soyadınız ile kaydolmanızda fayda var, ödevleriniz incelenirken sorun çıkmaması için 🙂 email ve şifre kısmını doldurduktan sonra Sign up diyoruz ve şöyle bir ekran karşılıyor bizi;

yenienson

       Açılan sayfadan new repository butonuna tıklayarak kodlarımızı yerleştireceğimiz depomuzu oluşturuyoruz. Butona tıkladıktan sonra şu ekran gelecek;

03

       Repository Name kısmına hocamız C_Homework1 yazmış siz de bu şekilde yazabilirsiniz.Description kısmına ödeviniz/çalışmanız hakkında kısaca bilgi verebilirsiniz.Opsiyonel olduğu için boş geçebilirsiniz bu kısmı.

      Alttaki seçeneklerden Public’i seçiyoruz, Private seçeneğini seçmek için ücret ödeyip hesabınızı upgrade etmeniz gerekiyor.Kodlarınızın diğerleri tarafından görülmesi için Public seçeneğini işaretliyoruz.

      Readme dosyası ile initialize et kısmına tik atıyoruz, aşağıdaki dropdown seçim kısmında ise C’yi seçiyoruz.Licence kısmı None olarak kalsın ve Create butonuna tıklıyoruz.

             Tıkladıktan sonra gelen sayfadan “Create New File” ‘a tıklıyoruz.

324324

       Açılan Yeni sayfada en üstte doldurmamız gereken bir boşluk var.”File Name” Buraya ödevinizin adını girebilirsiniz.Örneğin Banka Hesap Programı yazabilirsiniz. Siyah bölüme ise Visual Studio projenizdeki kodları kopyala yapıştır yaparak buraya aktarabilirsiniz. Alt kısımda yine açıklama bölümü var.Bu kısım opsiyonel ama doldurmakta fayda var yine de.Gerekli yerleri doldurduktan sonra Commit New File diyerek kodlarımızı yüklemiş oluyoruz.

08

      Gördüğünüz gibi koddeneme adlı dosyam repository’imin içine eklenmiş oldu.

09

        Böylece kodlarımızı GitHub üzerinden paylaşmış olduk.Anlattıklarımın dışında GitHub’ın bir de masaüstü programı var, onu da incelemenizi tavsiye ederim.Site üzerinde yaptığınız işlemlerin aynısını yapıp GitHub ile senkronize eden, dosyaları sürükle bırak mantığı ile göndermenizi sağlayan bir program.Her ne kadar birazcık karışık olsa da yine de kullanılabilinir bir program 🙂 Her türlü soru,öneri ve istek için onuryurtturk@gmail.com adresinden,facebook veya twitter üzerinden bana ulaşabilirsiniz.Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın… 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s