Harika bir etkinlik daha WDD – Woman Developers Day!

WDD

Haftalardır heyecanla beklediğimiz, birçok zorlukla karşılaşıp yılmadan ilerlediğimiz, pek çok şeyden fedakarlık ederek organize ettiğimiz Woman Developers Day etkinliğimizi geçtiğimiz gün, 3 Mayıs tarihinde gerçekleştirdik.Tek kelime ile “mükemmeldi”. Tam da istediğimiz gibi geçti.Bugüne kadar pek çok etkinliğin organizasyonunda görevli ya da katılımcı olarak yer aldım ancak hiçbirinden böylesine keyif aldığımı söyleyemem.Paü Özgür Yazılım Topluluğu’ndan kocaman bir ekip, organizasyon sürecinde karınca gibi çalıştı ve etkinliğimizin amacına ulaştığımızı ( sadece denizli ayağı için konuşuyorum daha bir çok yerde bu tür etkinlikler yapmayı planlamaktayız ) bayan yazılımcı adaylarımızda farkındalık oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Günlerden 3 Mayıs,Cumartesi, günlerdir uykusuzluktan uyku kavramımız değişmiş,önceki gün tüm ayarlamaların halledilmiş olmasının verdiği rahatlığa rağmen heyecandan yine uyuyamadım. Sabahın ilk ışıkları ile konuklarımızı karşılamak için havaalanına doğru yola çıktık.Zamanlamamız mükemmeldi konuklarımızın uçağının inmesine 5 dk kala karşılama ekibi olarak yerimizi almıştık.Kısa süre sonra birbirinden sempatik,harika konuşmacılarımız,konuklarımız iç hatlar salonunda göründüler.Küçük bir tanışma faslından sonra araçlarımıza yönelip etkinliğimize doğru yola çıktık.Günün çok güzel geçeceği arabada yaptığımız goygoylardan belliydi.

10173721_284623155038905_6757121187448906608_n

Bir süre yol aldıktan sonra WDD salonuna ulaştık.Biz konuklarımızı karşılarken arka planda her şey halledilmiş önceki gün paylaştırılmış bütün görevler tamamlanmıştı.Ceren’in yaptığı, içeriği topluluğumuzun etkinlikleri,amaçları ve kısa zamanda organize ettiğimiz dev etkinliğimiz; WDD’nin amaçları olan açılış konuşması ile Woman Developers Day başladı.

İlk oturumumuz Gülçin Yıldırım’ın PostgreSQL sunumu ile başladı.Veri tabanlarına özellikle de SQL’e karşı her zaman bir sempatim olmuştur her ne kadar mobilde yakın zamana kadar pek anlaşamasak da.Şu an yer aldığım şirkette de PostgreSQL ile tanıştığımdan benim için denizli şivesi ile “tadından yinmez” bir sunum oldu.Pek çok yeni bilgi edinip bildiklerimde de revizyon yapmış oldum.Gülçin Hanım’ın da dediği gibi “PostgreSQL çok güzel! ”

İkinci oturumda ise sahnede Nesrin Kalendar vardı.Sass (Syntactically Awesome Style Sheets) hakkında güzel bilgiler edindik.İşin içerisinde CSS olunca tabiki ilgimi çekmemesi mümkün değildi.WDD organizasyon sürecine başlamadan önce Sass hakkında bilgim yoktu ve benim için gayet güzel deneyimler oldu.CSS’de Sass ile değişken tanımlayabilmenin tadı da farklıymış.

Üçüncü oturumumuzda Pardus konusu ile Merve Selçuk sahnedeydi.Sunumları sayesinde milli işletim sistemimiz Pardus hakkında da detaylı bilgi edindik.

Bu arada her oturumdan sonra yaptığımız çekilişler de Woman Developers Day’e ayrı bir heyecan ayrı bir tat kattı.

Daha sonra kısa bir yemek molası verdik.Yemek arasında kulak misafiri olduğumuz goygoylar ile de çok eğlendik.Yemeklerin konuşmacılarımıza dağıtılmasına yardım ederken anladık ki insanlar etkinliğimizin daha ilk bölümünden çok memnun kalmışlardı.

İkinci bölümde ise Armağan Ersöz Django sunumu ile karşımızdaydı.Hadi bir daha söyleyin nasıl telaffuz ettiniz bakayım? Pek çoğumuz sanki “dijango” diye telaffuz etti.Sunumda ilk öğrendiğimiz Django’nun telaffuzu oldu ve “jengoo” diye telaffuz ediliyormuş. Bu arada google amcaya sorduğunuzda karşınıza çıkan ilk şey güzel bir film oluyor. Bu yüzden Django Framework diye arama yapın.Bu güzel sunum ile de bilgi kesemize çok değerli bilgiler ekledik.

Daha sonra ise sahneyi Burcu Sözay devraldı.Konumuz bu sunumda GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ‘di.Bu da beni yakından ilgilendiren konulardan biriydi çünkü şu an gelişim aşamasında olan mobil uygulamamda birazcık GIS odaklı ilerliyorum ve fikrimi daha da genişletme konusunda kazanımlar sağlayan bir sunum oldu.”Vay bunlar da varmış demek” dedirten bir sunum oldu benim için.

Vee en sonunda in java we trust diyebildik. Seval Ünver‘in Java EE (Enterprise Edition) ilgi çekici bir sürü istatistiksel veriler ile süslediği sunumu da çok güzeldi ama itiraf edeyim “Silicon Valley” bu iki kelime bu istatistiksel verilerden daha ilgi çekiciydi benim için.Neden mi? Bir hayal, hedef deyip devam edelim.

Bu güzel sunumlara paralel olarak atölyeler düzenledik.Kader Sucuk Ruby on Rails Atölyesinde, Vildan İlki Android 101-102 Atölyesinde, Zeynep Nur Dilek Java Atölyesinde, Cemile Sarıcaoğlu PHP Atölyesinde uygulamalar yaparak tecrübelerini,birikimlerini bizlerle paylaştılar.

Etkinliğimizin sonuna doğru ise Kadın Yazılımcı ekibi ana salonumuzda Sosyal Atölye’yi gerçekleştirerek hem goygoyladı hem de soruları cevapladı.Sosyal Atölyeye katılım oldukça fazlaydı.E nasıl fazla olmasın? birbirinden sempatik,güler yüzlü Kadın Yazılımcı ekibine hem soru sorma hem de birlikte goygoylama keyfi kaçar mı? Tabi ki kaçmazzz! Bunun yanı sıra Sosyal Atölyede büyük çekilişimizi gerçekleştirdik.Birçok arkadaşımız güzel hediyeler kazanarak etkinliğimizden ayrıldı.

Toparlamak gerekirse bu organizasyon bana çok şey kattı.Tasarımları tamamlarken zaman zaman soğudum tasarımdan ama aynı zamanda da pek çok şey kazandım.Tasarımlarımız çok beğenildi.Özellikle de yaka kartlarımız.Bazı arkadaşlar tasarımlarımızı kendileri ile paylaşmamızı istedi.Paylaştığımız arkadaşlar unutmazlar ise seviniriz; Paylaştığımız tüm materyallerin hakları topluluğumuzda saklıdır.Herhangi bir yerde kullanmadan önce bize danışın. Bir de bundan sonraki etkinliklerimizde tasarımlarla tek başına uğraşan bir Onur olmayacak.Küçük bir ekip kurma planım var.Buradan ekip arkadaşlarıma da duyurmuş olayım, ilgisi olanları dahil edebiliriz.

Neyse daha fazla uzatmayayım. Bize sağladıkları sonsuz desteklerinden dolayı yol göstericilerimiz,destekçilerimiz,danışmanlarımız Recep Erol Hocamıza ve Hüseyin Mert Hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Recep Hocamızı Amerikalara yolladıktan sonra üniversitemizdeki danışmanlığımızı üstlenen Selahattin Akkaş hocama da teşekkürü bir borç bilirim.

Vee tabiki saygıdeğer konuklarımız,konuşmacılarımız,Kadın Yazılımcı ekibi sizleri çok sevdik,yine gelin. Her şey için çok teşekkür ederiz.Ayağınıza,ağzınıza sağlık, her zaman bekleriz.Hatta sonraki etkinliğimizi “Days” yaparız hem bu sayede sizlere, Denizli Kebabını ve Zafer gazozu tattırmış Pamukkale’mizi gezdirmiş oluruz.

20140503_204234

Son olarak da Paü Özgür Yazılım Topluluğu aileme teşekkür etmek istiyorum.Bu etkinlik birlik olunca kısa zaman içerisinde neler yapabileceğimizi gösterdi.Daha nice etkinliklerde yine bu heyecanla canla başla çalışarak güzel işler başaralım!

Şimdilik benden bu kadar Woman Developers Day yaz yaz bitmez…

10171136_654478917939309_2502448652934512898_n

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s